Ero sivun ”Travelleri” versioiden välillä
Kohteesta ExcaliburWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun (→Statit: Yhteiskunnallisen aseman nosto ritariksi!) |
(→Uudet skillit: Järjestystä korjattu, siistitty, lisätty kommentteihin erikoistumisia yms.) |
||
| Rivi 86: | Rivi 86: | ||
|- | |- | ||
| Advocate || 1 || || || || 0 || | | Advocate || 1 || || || || 0 || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Handling, Veterinary, Training --> |
| Animals () || 0 || 0 || || || || | | Animals () || 0 || 0 || || || || | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Art (writing) || 1 || || || || || |
| + | |- <!-- Holography, Instrument, Performer, Visual Media, Writer --> | ||
| + | | Art () || 0 || || || || 0 || | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Astrogation || || 2 || 0 || 1 || || 1 |
|- | |- | ||
| − | | Athletics ( | + | | Athletics (Strength) || || || || || || 1 |
|- | |- | ||
| − | | Athletics () || || || || | + | | Athletics (Dexterity) || || || || || || 1 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Athletics (Endurance) || || || || || || 1 |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Athletics () || || || || 0 || || |
| − | + | |- | |
| − | + | | <strike>Battle Dress</strike> || || || || '''1''' || || | |
| − | |- | ||
| − | | Battle Dress || || || || 1 || || | ||
|- | |- | ||
| Broker || || || || 2 || 1 || | | Broker || || || || 2 || 1 || | ||
| Rivi 112: | Rivi 112: | ||
|- | |- | ||
| Diplomat || 0 || || 1 || 2 || 1 || | | Diplomat || 0 || || 1 || 2 || 1 || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Hovercraft, Mole, Track, Walker, Wheel --> |
| Drive () || || 0 || || || 0 || | | Drive () || || 0 || || || 0 || | ||
| − | |- <!-- 4 ekaa vanhat --> | + | |- <!-- 4 ekaa vanhat (Micahilta poistettu 0:t) --> |
| Electronics (Comms) || 0 || 0 || || || || 2 | | Electronics (Comms) || 0 || 0 || || || || 2 | ||
|- | |- | ||
| Rivi 126: | Rivi 126: | ||
|- | |- | ||
| Engineer (Jump drives) || || || 2 || || || | | Engineer (Jump drives) || || || 2 || || || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Manouver drives, Life Support, Power --> |
| Engineer () || || 0 || || || || 0 | | Engineer () || || 0 || || || || 0 | ||
|- | |- | ||
| Rivi 132: | Rivi 132: | ||
|- | |- | ||
| Flyer (Grav) || || || 1 || || || | | Flyer (Grav) || || || 1 || || || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Airship, Ornithopter, Rotor, Wing --> |
| Flyer () || 0 || || || || || | | Flyer () || 0 || || || || || | ||
|- | |- | ||
| Gambler || || || || 1 || || 1 | | Gambler || || || || 1 || || 1 | ||
|- | |- | ||
| − | | Gunner (Bay Weapons) || || || 4 || || || | + | | Gunner (<strike>Bay Weapons</strike> -> Capital?) || || || 4 || || || |
| − | |- | + | |- <!-- Turret, Ortillery, Screen, Capital --> |
| Gunner () || || || || || || | | Gunner () || || || || || || | ||
|- | |- | ||
| − | | Gun Combat ( | + | | Gun Combat (Archaic) || || || || || || |
|- | |- | ||
| − | | Gun Combat ( | + | | Gun Combat (Energy) || 1 || || 1 || 1 || || 1 |
|- | |- | ||
| + | | Gun Combat (Slug) || || 3 || || || || | ||
| + | |- | ||
| Gun Combat () || 0 || || || || 0 || | | Gun Combat () || 0 || || || || 0 || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Artillery, Man Portable, Vehicle --> |
| Heavy Weapons () || || || || 0 || || | | Heavy Weapons () || || || || 0 || || | ||
|- | |- | ||
| Rivi 152: | Rivi 154: | ||
|- | |- | ||
| Jack of all Trades || || 1 || || || || | | Jack of all Trades || || 1 || || || || | ||
| − | |- | + | |- <!-- ? --> |
| Language () || 0 || || || || || | | Language () || 0 || || || || || | ||
|- | |- | ||
| Rivi 164: | Rivi 166: | ||
|- | |- | ||
| Melee (Unarmed) || || || || 1 || || | | Melee (Unarmed) || || || || 1 || || | ||
| + | |- <!-- Bludgeon, Natural --> | ||
| + | | Melee || || || || || || | ||
|- | |- | ||
| Navigation || || 1 || 0 || || || 1 | | Navigation || || 1 || 0 || || || 1 | ||
| Rivi 169: | Rivi 173: | ||
| Persuade || || || || || 3 || | | Persuade || || || || || 3 || | ||
|- | |- | ||
| − | | Pilot ( | + | | Pilot (Capital Ships) || || || || || || |
|- | |- | ||
| Pilot (Smallcraft) || || || || 1 || 1 || 2 | | Pilot (Smallcraft) || || || || 1 || 1 || 2 | ||
| + | |- | ||
| + | | Pilot (Spacecraft) || || 3 || 1 || || || 2 | ||
|- | |- | ||
| Pilot () || 0 || || || || 0 || | | Pilot () || 0 || || || || 0 || | ||
| − | |- | + | |- <!-- Invent whatever sounds plausible --> |
| Profession () || || || || 0 || 0 || | | Profession () || || || || 0 || 0 || | ||
|- | |- | ||
| Rivi 180: | Rivi 186: | ||
|- | |- | ||
| Remote Operations || 0 || || || 1 || || | | Remote Operations || 0 || || || 1 || || | ||
| + | |- | ||
| + | | Science (Archeology) || || || || || 1 || | ||
|- | |- | ||
| Science (Biology) || 1 || || || || || | | Science (Biology) || 1 || || || || || | ||
|- | |- | ||
| Science (Cybernetics) || 1 || || || || || | | Science (Cybernetics) || 1 || || || || || | ||
| + | |- | ||
| + | | Science (History) || || || || || 2 || | ||
|- | |- | ||
| Science (Physics) || 0 || || || || || | | Science (Physics) || 0 || || || || || | ||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| Science (Planetology) || 1 || || || || 1 || | | Science (Planetology) || 1 || || || || 1 || | ||
|- <!-- Chardic ja Phantom aiemmin Space Sciences 0 --> | |- <!-- Chardic ja Phantom aiemmin Space Sciences 0 --> | ||
| Science () || 0 || || 0 || || 0 || 0 | | Science () || 0 || || 0 || || 0 || 0 | ||
| − | |- | + | |- <!-- Ocean Ships, Personal, Sail, Submarine --> |
| Seafarer () || || || 0 || || || | | Seafarer () || || || 0 || || || | ||
|- | |- | ||
| Rivi 205: | Rivi 211: | ||
| Survival || 1 || 0 || 1 || 0 || 0 || 3 | | Survival || 1 || 0 || 1 || 0 || 0 || 3 | ||
|- | |- | ||
| − | | Tactics ( | + | | Tactics (Military) || || || || 1 || || |
|- | |- | ||
| − | | Tactics ( | + | | Tactics (Naval) || || || 1 || 1 || || |
|- | |- | ||
| Vacc Suit || 0 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 | | Vacc Suit || 0 || 1 || 1 || 1 || 1 || 1 | ||
Versio 16. lokakuuta 2016 kello 00.11
Salaiset PJ:n sivut; pelaajat ei saa katsoa
Sisällysluettelo
Palkkataulukko
- Peruspalkkio: 80k/systeemi
- Asutettava planeetta (asumaton): 20-200k riippuen koosta ja ilmastosta
- Asutettava planeetta (asutettu): Pop*tech lvl*4k
- Arvokkaita mineraalivarantoja: 100k-400k
- Alien artefaktit: 100k-2000k riippuen hyödyllisyydestä ja määrästä
Hahmot
Aspektit
- Kairre Koisaarley (KoneV)
- Historia: Pätijä (haluaa onnistua, kun muita on paikalla)
- Tavoitteet: Kaikkien kaveri (haluaa hankkia uusia kavereita)
- Arvot: Kaverit ensin (ei jätä tuttuja pulaan)
- Vahvuudet: Tietokone on paras (miksi tehdä itse, kun sen voi tehdä tietokoneella)
- Heikkoudet: Hätiköijä (hermostuu vaikeuksista ja tekee silloin outoja ratkaisuja)
- Alexander Valentine (Tero)
- Historia: Myrsky on nousemassa. Minä olen valmis. (varautuu pahimpaan)
- Tavoitteet: Totuus on tuolla jossain. Minä löydän sen.
- Arvot: Tutkimusmatkailu kaipaa enemmän aseita ja vähemmän oppikirjoja.
- Vahvuudet: Fyysisesti pätevä
- Heikkoudet: En ole vainoharhainen. Ne ovat perässäni.
- Lord Chardic Skye (helle)
- Historia: Ei anna periksi väkivallan edessä
- Tavoitteet: Päästä hyville
- Arvot: Imperium ensin
- Vahvuudet: Heureka!
- Heikkoudet: Herkkä liipasinsormi
- Nadira Skye (trehek)
- Historia: Kyllästynyt aatelinen (luonne hyppii vakavan ja huolettoman välillä)
- Tavoitteet: Hupia ja elämyksiä (tarttuu helposti asioihin)
- Arvot: Lintuemo (alaiset tärkeitä)
- Vahvuudet: Sotakonkari (ei hätkähdä pienestä)
- Heikkoudet: Ehdollistettu (Isän vuoksi tottunut taipumaan painostettuna)
- Micah Romano (Otto)
- Historia: Epävakaa tiedemies
- Tavoitteet: Tutkin muinaisia asioita
- Arvot: Autan kaikkia joita helposti pystyn
- Vahvuudet: Rauhoitan tilanteet puhumalla
- Heikkoudet: Kärsimätön
- Phantom (Juxu)
- Historia: Yksinäinen susi
- Tavoitteet: Haluaa pakkomielteisesti löytää asian/henkilön X
- Arvot: Ihmiskunnan/älykkään elämän kehittyminen tärkeintä
- Vahvuudet: Selviytyjä
- Heikkoudet: Hienotunteisuuden puute
Statit
| Characteristic | Kairre | Alex | Chardic | Nadira | Micah | Phantom |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Strength | 6 | 9 | 3 | 5 | 5 | 8 |
| Dexterity | 6 | 9 | 9 | 6 | 7 | 11 |
| Endurance | 9 | 10 | 7 | 9 | 10 | 12 |
| Intellect | 9 | 9 | 15 | 7 | 13 | 15 |
| Education | 10 | 10 | 15 | 10 | 12 | 12 |
| Social | 7 | 6 | 14 | 15 | 11 | 8 |
Uudet skillit
| Skill name | Kairre | Alex | Chardic | Nadira | Micah | Phantom |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Admin | 1 | |||||
| Advocate | 1 | 0 | ||||
| Animals () | 0 | 0 | ||||
| Art (writing) | 1 | |||||
| Art () | 0 | 0 | ||||
| Astrogation | 2 | 0 | 1 | 1 | ||
| Athletics (Strength) | 1 | |||||
| Athletics (Dexterity) | 1 | |||||
| Athletics (Endurance) | 1 | |||||
| Athletics () | 0 | |||||
| 1 | ||||||
| Broker | 2 | 1 | ||||
| Carouse | 2 | |||||
| Deception | ||||||
| Diplomat | 0 | 1 | 2 | 1 | ||
| Drive () | 0 | 0 | ||||
| Electronics (Comms) | 0 | 0 | 2 | |||
| Electronics (Computers) | 3 | 0 | 0 | 0 | ||
| Electronics (Remote Ops) | 0 | 1 | ||||
| Electronics (Sensors) | 1 | 2 | ||||
| Electronics | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Engineer (Jump drives) | 2 | |||||
| Engineer () | 0 | 0 | ||||
| Explosives | ||||||
| Flyer (Grav) | 1 | |||||
| Flyer () | 0 | |||||
| Gambler | 1 | 1 | ||||
| Gunner ( |
4 | |||||
| Gunner () | ||||||
| Gun Combat (Archaic) | ||||||
| Gun Combat (Energy) | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
| Gun Combat (Slug) | 3 | |||||
| Gun Combat () | 0 | 0 | ||||
| Heavy Weapons () | 0 | |||||
| Investigate | 0 | 0 | 2 | |||
| Jack of all Trades | 1 | |||||
| Language () | 0 | |||||
| Leadership | 1 | 1 | ||||
| Mechanic | 0 | 0 | 0 | 3 | ||
| Medic | 1 | 1 | 2 | |||
| Melee (Blade) | 2 | 1 | ||||
| Melee (Unarmed) | 1 | |||||
| Melee | ||||||
| Navigation | 1 | 0 | 1 | |||
| Persuade | 3 | |||||
| Pilot (Capital Ships) | ||||||
| Pilot (Smallcraft) | 1 | 1 | 2 | |||
| Pilot (Spacecraft) | 3 | 1 | 2 | |||
| Pilot () | 0 | 0 | ||||
| Profession () | 0 | 0 | ||||
| Recon | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
| Remote Operations | 0 | 1 | ||||
| Science (Archeology) | 1 | |||||
| Science (Biology) | 1 | |||||
| Science (Cybernetics) | 1 | |||||
| Science (History) | 2 | |||||
| Science (Physics) | 0 | |||||
| Science (Planetology) | 1 | 1 | ||||
| Science () | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Seafarer () | 0 | |||||
| Stealth | 1 | 0 | 1 | |||
| Steward | 0 | |||||
| Streetwise | 1 | 1 | 0 | |||
| Survival | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
| Tactics (Military) | 1 | |||||
| Tactics (Naval) | 1 | 1 | ||||
| Vacc Suit | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Jännä summa | 29 | 32 | 41 | 44 | 35 | 36 |
Skillit
| Skill name | Kairre | Alex | Chardic | Nadira | Micah | Phantom |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Admin | 1 | |||||
| Advocate | 1 | |||||
| Animals () | 0 | 0 | ||||
| Athletics (Co-ordination) | 1 | |||||
| Athletics () | 0 | |||||
| Art (writing) | 1 | |||||
| Art () | 0 | 0 | ||||
| Astrogation | 2 | 0 | 1 | 1 | ||
| Battle Dress | 1 | |||||
| Broker | 2 | 1 | ||||
| Carouse | 2 | |||||
| Comms | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | |
| Computers | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Deception | ||||||
| Diplomat | 0 | 1 | 2 | 0 | ||
| Drive () | 0 | 0 | ||||
| Engineer (Jump drives) | 2 | |||||
| Engineer () | 0 | 0 | ||||
| Explosives | ||||||
| Flyer (Grav) | 1 | |||||
| Flyer () | 0 | |||||
| Gambler | 1 | 1 | ||||
| Gunner (Turret) | 4 | |||||
| Gunner () | ||||||
| Gun Combat (energy pistol) | 1 | |||||
| Gun Combat (energy rifle) | 1 | 1 | 1 | |||
| Gun Combat (slug rifle) | 3 | |||||
| Gun Combat () | 0 | 0 | ||||
| Heavy Weapons () | 0 | |||||
| Investigate | 0 | 0 | 2 | |||
| Jack of all Trades | 1 | |||||
| Language () | 0 | |||||
| Leadership | 1 | 1 | ||||
| Life Sciences (biology) | 1 | |||||
| Life Sciences (cybernetics) | 1 | |||||
| Life Sciences () | 0 | |||||
| Mechanic | 0 | 0 | 0 | 3 | ||
| Medic | 1 | 1 | 2 | |||
| Melee (Blade) | 2 | 1 | ||||
| Melee (Unarmed) | 1 | |||||
| Navigation | 1 | 0 | 1 | |||
| Persuade | 3 | |||||
| Pilot (Spacecraft) | 3 | 1 | 2 | |||
| Pilot (Smallcraft) | 1 | 1 | 2 | |||
| Pilot () | 0 | |||||
| Physical Sciences () | 0 | |||||
| Recon | 1 | 1 | 1 | 1 | ||
| Remote Operations | 0 | 1 | ||||
| Seafarer () | 0 | |||||
| Sensors | 1 | 2 | ||||
| Social Sciences (archeology) | 1 | |||||
| Social Sciences (history) | 1 | |||||
| Social Sciences () | 0 | 0 | ||||
| Space Sciences (planetology) | 1 | 1 | ||||
| Space Sciences () | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| Stealth | 1 | 0 | 1 | |||
| Steward | 0 | |||||
| Streetwise | 1 | 1 | 0 | |||
| Survival | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 |
| Tactics (military) | 1 | |||||
| Tactics (naval) | 1 | 1 | ||||
| Trade () | 0 | 0 | ||||
| Vacc Suit | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Zero-G | 1 | 1 | 0 | |||
| Jännä summa | 29 | 32 | 41 | 44 | 35 | 36 |
Hahmoyhteydet
| Hahmo | -24 v | -20 v | -16 v | -12 v | -8 v | -4 v |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kairre | Prestigious prize | Stranded in wilderness (Nadira) | Technical experience (Chardic) | Life event (Birth) (Micah (palkinnonjakaja)) |
(jumissa hyppytaskussa) | (jumissa hyppytaskussa) |
| Alex | Good Fortune (Kairre, Micah?) | Psychologically Damaged | Exemplary Service | Rescue Operation (Chardic) | Travelling | |
| Chardic | Diplomatic mission (Nadira) | Diplomatic mission | Specialist training (Kairre) | Abuse | Notable military engagement (Alex) | Life event(end relationship) |
| Nadira | Failed mission, reported commander (Chardic) | Heroism in battle (Kairre) | Advanced field training | Life event(improved relationship) | Station security staff | Gift from rich relative |
| Micah | Criminals (Mishap) | Work Sabotaged (Mishap) | Prestigious Prize (Kairre) | Cheating Opportunity (Chardic) | Elämä sujuu. | |
| Phantom |