Ero sivun ”Travelleri” versioiden välillä
Kohteesta ExcaliburWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun| Rivi 87: | Rivi 87: | ||
| Art (writing) || 1 || || || || | | Art (writing) || 1 || || || || | ||
|- | |- | ||
| − | | Art () || || || || || | + | | Art () || || || || || 0 |
|- | |- | ||
| Astrogation || || 2 || 0 || 1 || | | Astrogation || || 2 || 0 || 1 || | ||
| Rivi 203: | Rivi 203: | ||
| Zero-G || || || 1 || 1 || | | Zero-G || || || 1 || 1 || | ||
|- | |- | ||
| − | | <b>Jännä summa</b> || 28 || 32 || 39 || 44 || | + | | <b>Jännä summa</b> || 28 || 32 || 39 || 44 || 31 |
|} | |} | ||
Versio 19. heinäkuuta 2016 kello 15.06
Salaiset PJ:n sivut; pelaajat ei saa katsoa
Sisällysluettelo
Palkkataulukko
- Peruspalkkio: 80k/systeemi
- Asutettava planeetta (asumaton): 20-200k riippuen koosta ja ilmastosta
- Asutettava planeetta (asutettu): Pop*tech lvl*4k
- Arvokkaita mineraalivarantoja: 100k-400k
- Alien artefaktit: 100k-2000k riippuen hyödyllisyydestä ja määrästä
Hahmot
Aspektit
- Kairre Koisaarley (KoneV)
- Historia: Pätijä (haluaa onnistua, kun muita on paikalla)
- Tavoitteet: Kaikkien kaveri (haluaa hankkia uusia kavereita)
- Arvot: Kaverit ensin (ei jätä tuttuja pulaan)
- Vahvuudet: Tietokone on paras (miksi tehdä itse, kun sen voi tehdä tietokoneella)
- Heikkoudet: Hätiköijä (hermostuu vaikeuksista ja tekee silloin outoja ratkaisuja)
- Alexander Valentine (Tero)
- Historia: Myrsky on nousemassa. Minä olen valmis. (varautuu pahimpaan)
- Tavoitteet: Totuus on tuolla jossain. Minä löydän sen.
- Arvot: Tutkimusmatkailu kaipaa enemmän aseita ja vähemmän oppikirjoja.
- Vahvuudet: Fyysisesti pätevä
- Heikkoudet: En ole vainoharhainen. Ne ovat perässäni.
- Lord Chardic Skye (helle)
- Historia: Ei anna periksi väkivallan edessä
- Tavoitteet: Päästä hyville
- Arvot: Imperium ensin
- Vahvuudet: Heureka!
- Heikkoudet: Herkkä liipasinsormi
- Nadira Skye (trehek)
- Historia: Kyllästynyt aatelinen (luonne hyppii vakavan ja huolettoman välillä)
- Tavoitteet: Hupia ja elämyksiä (tarttuu helposti asioihin)
- Arvot: Lintuemo (alaiset tärkeitä)
- Vahvuudet: Sotakonkari (ei hätkähdä pienestä)
- Heikkoudet: Ehdollistettu (Isän vuoksi tottunut taipumaan painostettuna)
- Micah Romano (Otto)
- Historia: Epävakaa tiedemies
- Tavoitteet: Tutkin muinaisia asioita
- Arvot: Autan kaikkia joita helposti pystyn
- Vahvuudet: Rauhoitan tilanteet puhumalla
- Heikkoudet: Kärsimätön
Statit
| Characteristic | Kairre | Alex | Chardic | Nadira | Micah |
|---|---|---|---|---|---|
| Strength | 6 | 9 | 3 | 5 | 5 |
| Dexterity | 6 | 9 | 9 | 6 | 7 |
| Endurance | 8 | 10 | 7 | 9 | 10 |
| Intellect | 9 | 9 | 15 | 7 | 13 |
| Education | 10 | 10 | 15 | 10 | 12 |
| Social | 7 | 6 | 14 | 15 | 6 |
Skillit
| Skill name | Kairre | Alex | Chardic | Nadira | Micah |
|---|---|---|---|---|---|
| Admin | 1 | ||||
| Advocate | 1 | ||||
| Animals () | 0 | 0 | |||
| Athletics () | 0 | ||||
| Art (writing) | 1 | ||||
| Art () | 0 | ||||
| Astrogation | 2 | 0 | 1 | ||
| Battle Dress | 1 | ||||
| Broker | 2 | 1 | |||
| Carouse | 1 | ||||
| Comms | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Computers | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Deception | |||||
| Diplomat | 0 | 1 | 1 | 0 | |
| Drive () | 0 | 0 | |||
| Engineer (Jump drives) | 2 | ||||
| Engineer () | 0 | ||||
| Explosives | |||||
| Flyer (Grav) | 1 | ||||
| Flyer () | 0 | ||||
| Gambler | 1 | ||||
| Gunner (Turret) | 3 | ||||
| Gunner () | |||||
| Gun Combat (energy pistol) | 1 | ||||
| Gun Combat (energy rifle) | 1 | 1 | |||
| Gun Combat (slug rifle) | 3 | ||||
| Gun Combat () | 0 | ||||
| Heavy Weapons () | 0 | ||||
| Investigate | 0 | 0 | 1 | ||
| Jack of all Trades | 1 | ||||
| Language () | 0 | ||||
| Leadership | 1 | 1 | |||
| Life Sciences (biology) | 1 | ||||
| Life Sciences (cybernetics) | 1 | ||||
| Life Sciences () | 0 | ||||
| Mechanic | 0 | 0 | 0 | ||
| Medic | 1 | 1 | 2 | ||
| Melee (Blade) | 2 | 1 | |||
| Melee (Unarmed) | 1 | ||||
| Navigation | 1 | 0 | |||
| Persuade | 3 | ||||
| Pilot (Spacecraft) | 3 | 1 | |||
| Pilot (Smallcraft) | 1 | 1 | |||
| Pilot () | 0 | ||||
| Physical Sciences () | 0 | ||||
| Recon | 1 | 1 | 1 | ||
| Remote Operations | 1 | ||||
| Seafarer () | 0 | ||||
| Sensors | 1 | 2 | |||
| Social Sciences (archeology) | 1 | ||||
| Social Sciences (history) | 1 | ||||
| Social Sciences () | 0 | 0 | |||
| Space Sciences (planetology) | 1 | 1 | |||
| Space Sciences () | 0 | 0 | |||
| Stealth | 1 | 0 | |||
| Steward | 0 | ||||
| Streetwise | 1 | 1 | 0 | ||
| Survival | 1 | 0 | 1 | 0 | |
| Tactics (military) | 1 | ||||
| Tactics (naval) | 1 | 1 | |||
| Trade () | 0 | 0 | |||
| Vacc Suit | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Zero-G | 1 | 1 | |||
| Jännä summa | 28 | 32 | 39 | 44 | 31 |
Hahmoyhteydet
| Hahmo | -24 v | -20 v | -16 v | -12 v | -8 v | -4 v |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kairre | Prestigious prize | Stranded in wilderness (Nadira) | Technical experience (Chardic) | Life event (Birth) (Micah (palkinnonjakaja)) |
(jumissa hyppytaskussa) | (jumissa hyppytaskussa) |
| Alex | Good Fortune (Kairre, Micah?) | Psychologically Damaged | Exemplary Service | Rescue Operation (Chardic) | Travelling | |
| Chardic | Diplomatic mission (Nadira) | Diplomatic mission | Specialist training (Kairre) | Abuse | Notable military engagement (Alex) | Life event(end relationship) |
| Nadira | Failed mission, reported commander (Chardic) | Heroism in battle (Kairre) | Advanced field training | Life event(improved relationship) | Station security staff | Gift from rich relative |
| Micah | Criminals (Mishap) | Work Sabotaged (Mishap) | Prestigious Prize (Kairre) | Cheating Opportunity (Chardic) | Elämä sujuu. |