Ero sivun ”Attack on Nexus:Nouseva Höyry:Hahmolomake” versioiden välillä
Kohteesta ExcaliburWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun (Ak: Uusi sivu: {| style="width:100%;" |- | style="width:25%" | Nimi: Nouseva Höyry | style="width:75%" | Motivaatio: Saata Creationin merkittävät valtakunnat rauhaan ja yhteistyöhön |- | ...) |
|||
| (3 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 14: | Rivi 14: | ||
| style="width:23%" | Strength || style="width:10%" | {{WWDots1}} | | style="width:23%" | Strength || style="width:10%" | {{WWDots1}} | ||
| style="width:24%" | Charisma || style="width:10%" | {{WWDots4}} | | style="width:24%" | Charisma || style="width:10%" | {{WWDots4}} | ||
| − | | style="width:23%" | Perception || style="width:10%" | {{ | + | | style="width:23%" | Perception || style="width:10%" | {{WWDots3}} |
|- | |- | ||
| Dexterity || {{WWDots5}} || Manipulation || {{WWDots5}} || Intelligence || {{WWDots3}} | | Dexterity || {{WWDots5}} || Manipulation || {{WWDots5}} || Intelligence || {{WWDots3}} | ||
|- | |- | ||
| − | | Stamina || {{WWDots2}} || Appearance || {{WWDots3}} || Wits || {{ | + | | Stamina || {{WWDots2}} || Appearance || {{WWDots3}} || Wits || {{WWDots2}} |
|} | |} | ||
| Rivi 29: | Rivi 29: | ||
| style="width:23%" | Archery || style="width:10%" | {{WWDots0}} | | style="width:23%" | Archery || style="width:10%" | {{WWDots0}} | ||
| style="width:24%" | Integrity || style="width:10%" | {{WWDots5}} | | style="width:24%" | Integrity || style="width:10%" | {{WWDots5}} | ||
| − | | style="width:23%" | Craft || style="width:10%" | {{ | + | | style="width:23%" | Craft || style="width:10%" | {{WWDots5}} |
|- | |- | ||
| − | | Martial Arts || {{ | + | | Martial Arts || {{WWDots0}} || Performance || {{WWDots5}} || Investigation || {{WWDots0}} |
|- | |- | ||
| Melee || {{WWDots0}} || Presence || {{WWDots5}} || Lore || {{WWDots5}} | | Melee || {{WWDots0}} || Presence || {{WWDots5}} || Lore || {{WWDots5}} | ||
| Rivi 72: | Rivi 72: | ||
| Movement: 5 / 11 <!-- Move: Dex - Wound & Mobility penalties, min 1. Dash: +6 to previous, min 2. --> | | Movement: 5 / 11 <!-- Move: Dex - Wound & Mobility penalties, min 1. Dash: +6 to previous, min 2. --> | ||
|- | |- | ||
| − | | Join battle: | + | | Join battle: 2 <!-- Wits + Awareness --> |
|- | |- | ||
| − | | Mental Dodge DV: | + | | Mental Dodge DV: 9 <!-- (Willpower + Integrity + Essence + specialities) / 2, rounded down --> |
|- | |- | ||
| Mental Parry DV: 5 <!-- (Charisma or Manipulation + Ability + specialities) / 2 --> | | Mental Parry DV: 5 <!-- (Charisma or Manipulation + Ability + specialities) / 2 --> | ||
|- | |- | ||
| − | | Join debate: | + | | Join debate: 2 <!-- Wits + Awareness --> |
|} | |} | ||
| <!-- Health Levels --> | | <!-- Health Levels --> | ||
| Rivi 115: | Rivi 115: | ||
{| style="width:100%" | {| style="width:100%" | ||
|- <!-- Willpower --> | |- <!-- Willpower --> | ||
| − | | align="center" | {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{ | + | | align="center" | {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotE}} |
|- | |- | ||
| align="center" | {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} | | align="center" | {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} | ||
| Rivi 123: | Rivi 123: | ||
| align="center" | {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} | | align="center" | {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} {{WWDotF}} | ||
|- | |- | ||
| − | | Personal: | + | | Personal: 23 <small>(Max)</small> 23<small>(Curr.)</small> <!-- Ess x 3 + Willpower --> |
|- | |- | ||
| − | | Peripheral: | + | | Peripheral: 54 <small>(Max)</small> 53<small>(Curr.)</small> <!-- Ess x 7 + Willpower + sum of all Virtues --> |
|- | |- | ||
| Committed: 1 | | Committed: 1 | ||
| Rivi 154: | Rivi 154: | ||
| <small>Ammo</small> | | <small>Ammo</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | Perfect Staff || 5 || | + | | Perfect Staff || 5 || 7 || 6B || 5 || +2 || +5B || +5 || 2 || - || - |
|- | |- | ||
| || || || || || || || || || || | | || || || || || || || || || || | ||
| Rivi 173: | Rivi 173: | ||
| || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | | || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | ||
|- | |- | ||
| − | | Conviction || align="right" | {{ | + | | Conviction || align="right" | {{WWDots4}} |
|- | |- | ||
| || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | | || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | ||
|- | |- | ||
| − | | Temperance || align="right" | {{ | + | | Temperance || align="right" | {{WWDots2}} |
|- | |- | ||
| || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | | || align="right" | {{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}}{{WWBox}} | ||
| Rivi 189: | Rivi 189: | ||
| colspan=2 | {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBoxF}} {{WWBoxF}} | | colspan=2 | {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBox}} {{WWBoxF}} {{WWBoxF}} | ||
|- | |- | ||
| − | | colspan=2 | Virtue Flaw: | + | | colspan=2 | Virtue Flaw: Overindulgence |
|- | |- | ||
! colspan=2 | <big>Experience</big> | ! colspan=2 | <big>Experience</big> | ||
| Rivi 257: | Rivi 257: | ||
| <small>Page</small> | | <small>Page</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Phoenix Renewal Tactic (Temperance) || Integrity || - || Instant || Permanent || - || Voi vaihtaa wilpogainin Temp-channeliin || <small>core/200</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Temptation-Resisting Stance || Integrity || 6m || Scene || Reflexive (s2) || Combo-OK, Stackable, Social || +Temperance MDDV:tä || <small>core/200</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Invincible Ego Shield || Integrity || 5m, 1wp || Scene || Reflexive (s2) || || DDV = MDDV || <small>TCA/78</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Certain Sunrise Approach || Integrity || 5m or 5m, 1wp || Scene || Reflexive || Combo-OK, Obvious || (custom) Kuin Heroism-Encouraging Presence, mutta Convictionille || <small>core/197</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Flawlessly Impenetrable Disguise || Larceny || 7m || Until Sleep || Simple (6lt) || Combo-OK || Hyvä naamiointi || <small>core/227</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Perfect Mirror || Larceny || - (3m, 1wp) || Permanent || Permanent || Combo-OK || Parantaa edellistä, sallii tiettynä esittäytymisen ja nostaa keston indefiniteen || <small>core/228</small> |
| − | |||
| − | |||
| − | |||
| − | |||
|- | |- | ||
| − | | | + | | Flawless Pickpocketing Technique || Larceny || 3m || Instant || Supplemental || Combo-OK || Perfect pölli, vaikea huomata || <small>core/228</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Stealing from Plain Sight Spirit || Larceny || 5m (+1wp) || [ess] actionia || Simple || Combo-OK || perfect pölli rangella, vaikea huomata hetkeen || <small>core/228</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Reversal of Fortune || Larceny || 5m || Instant || Reflexive (s9) || Combo-OK, Counterattack, Mirror (Death Claims All) || Perfect counterpölli || <small>Ink Monkeys</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | King of Thieves Spirit || Larceny || 5m, 1wp || Instant || Supplemental || Combo-OK, Obvious, Touch || Voi pölliä aktiivisessa käytössä olevia asioita, jopa attunoituja artifakteja || <small>Lords[rev]/78</small> |
|- | |- | ||
| Harmonious Academic Methodology || Lore || 10m, 2wp || Viikko || Simple (DA) || Obvious, Touch, Training || Koulutus || <small>core/215</small> | | Harmonious Academic Methodology || Lore || 10m, 2wp || Viikko || Simple (DA) || Obvious, Touch, Training || Koulutus || <small>core/215</small> | ||
| Rivi 305: | Rivi 301: | ||
| Phantom-Conjuring Performance || Performance || - || Variable || Permanent || Obvious || Taste the rainbow! || <small>core/202</small> | | Phantom-Conjuring Performance || Performance || - || Variable || Permanent || Obvious || Taste the rainbow! || <small>core/202</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | Heart-Compelling Method || Performance || 6m || Scene || Supplemental || Combo-OK, Emotion, Social || Herättää tunteita || <small>core/202</small> | + | | Heart-Compelling Method || Performance || 6m || Scene || Supplemental || Combo-OK, Emotion, Social || Herättää tunteita || <small>core/202</small> |
| + | |- | ||
| + | | Memory-Reweaving Discipline || Performance || 10mm, 1wp || Instant || Simple (5lt) || Combo-OK, Illusion, Social || Luo uskomuksia || <small>core/202</small> | ||
|- | |- | ||
| Hypnotic Tongue Technique || Presence || 10m, 1wp || Charisma päivää || Simple || Combo-OK, Social, Stackable, Touch || Kompulsoi käsky || <small>core/203</small> | | Hypnotic Tongue Technique || Presence || 10m, 1wp || Charisma päivää || Simple || Combo-OK, Social, Stackable, Touch || Kompulsoi käsky || <small>core/203</small> | ||
| Rivi 317: | Rivi 315: | ||
| Mastery of Small Manners || Socialize || 1m || Until next action || Reflexive (s1/2) || Combo-OK, Social || +1 App, -1 vastustavan yksikön magnitudia, ymmärrä läsnäolevien motivaatiot || <small>core/240</small> | | Mastery of Small Manners || Socialize || 1m || Until next action || Reflexive (s1/2) || Combo-OK, Social || +1 App, -1 vastustavan yksikön magnitudia, ymmärrä läsnäolevien motivaatiot || <small>core/240</small> | ||
|- | |- | ||
| − | | Heartfelt | + | | Heartfelt Honorific Opportunity || Socialize || 3m, 1wp || Instant || Supplemental || Combo-OK, Social, Mirror (Honey-Tongued Serpent Attack) || Sosiaalihyökkäyksestä unblockable ja undodgeable || <small>Abyssals/181</small> |
|- | |- | ||
| − | | | + | | Craftsman Needs no Tools || Craft || 5 (+1wp) || Craft-interval || Supplemental || Combo-OK, Mirror (Frenzied Forge Within) || Craftaa nopeammin, ei tarvetta työkaluille || <small>Revlid</small> |
|- | |- | ||
| || || || || || || || <small>#</small> | | || || || || || || || <small>#</small> | ||
| Rivi 344: | Rivi 342: | ||
{| style="width:100%" | {| style="width:100%" | ||
|- <!-- 1st row, Background names --> | |- <!-- 1st row, Background names --> | ||
| − | | style="width:23%" | Ally || style="width:10%" align="right" | {{ | + | | style="width:23%" | Ally || style="width:10%" align="right" | {{WWDots4}} <!-- 1st row --> |
| style="width:24%" | Backing || style="width:10%" align="right" | {{WWDots5}} <!-- 2nd row --> | | style="width:24%" | Backing || style="width:10%" align="right" | {{WWDots5}} <!-- 2nd row --> | ||
| style="width:23%" | Contacts || style="width:10%" align="right" | {{WWDots3}} <!-- 3rd row --> | | style="width:23%" | Contacts || style="width:10%" align="right" | {{WWDots3}} <!-- 3rd row --> | ||
| Rivi 352: | Rivi 350: | ||
| colspan=2 | Kavereita korkeissa paikoissa <!-- 3rd row --> | | colspan=2 | Kavereita korkeissa paikoissa <!-- 3rd row --> | ||
|- <!-- 2nd row, names --> | |- <!-- 2nd row, names --> | ||
| − | | Followers || align="right" | {{ | + | | Followers || align="right" | {{WWDots5}} |
| Influence || align="right" | {{WWDots2}} | | Influence || align="right" | {{WWDots2}} | ||
| Manse || align="right" | {{WWDots4}} | | Manse || align="right" | {{WWDots4}} | ||
| Rivi 358: | Rivi 356: | ||
| colspan=2 | Sankarillisia morttisorkkia | | colspan=2 | Sankarillisia morttisorkkia | ||
| colspan=2 | Vaikutusvaltainen Nexuksen skaalassa | | colspan=2 | Vaikutusvaltainen Nexuksen skaalassa | ||
| − | | colspan=2 | Earth, Stone of | + | | colspan=2 | Earth, Stone of Conviction (Fortress, Integrated Utility Artifacts [Manacles of Night ****, Chancel ****], Provider, Conveniences) |
|- <!-- 3rd row, names --> | |- <!-- 3rd row, names --> | ||
| Artifact || align="right" | {{WWDots1}} | | Artifact || align="right" | {{WWDots1}} | ||
| Rivi 369: | Rivi 367: | ||
|- <!-- 4th row, names --> | |- <!-- 4th row, names --> | ||
| Resources || align="right" | {{WWDots5}} | | Resources || align="right" | {{WWDots5}} | ||
| − | | | + | | Artifact || align="right" | {{WWDots3}} |
| || align="right" | {{WWDots0}} | | || align="right" | {{WWDots0}} | ||
|- <!-- 4th row, descriptions --> | |- <!-- 4th row, descriptions --> | ||
| colspan=2 | Kertynyttä varallisuutta | | colspan=2 | Kertynyttä varallisuutta | ||
| − | | colspan=2 | | + | | colspan=2 | Cache Egg |
| colspan=2 | | | colspan=2 | | ||
|} | |} | ||
Nykyinen versio 6. toukokuuta 2014 kello 18.31
| Nimi: Nouseva Höyry | Motivaatio: Saata Creationin merkittävät valtakunnat rauhaan ja yhteistyöhön |
| Kasti: Eclipse | Anima: |
Attributes
| Strength | Charisma | Perception | |||
| Dexterity | Manipulation | Intelligence | |||
| Stamina | Appearance | Wits |
Abilities
Combat & Advantages
| Weapons & Attacks | Virtues | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Excellencies
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||
| MArts | Integrity | Performance | |||||||||||||||
| Presence | Lore | Larceny | |||||||||||||||
| Bureaucracy | Socialize | Linguistics |
Charms
| Name | Ability | Cost | Duration | Type | Keywords | Effect | Page |
| Phoenix Renewal Tactic (Temperance) | Integrity | - | Instant | Permanent | - | Voi vaihtaa wilpogainin Temp-channeliin | core/200 |
| Temptation-Resisting Stance | Integrity | 6m | Scene | Reflexive (s2) | Combo-OK, Stackable, Social | +Temperance MDDV:tä | core/200 |
| Invincible Ego Shield | Integrity | 5m, 1wp | Scene | Reflexive (s2) | DDV = MDDV | TCA/78 | |
| Certain Sunrise Approach | Integrity | 5m or 5m, 1wp | Scene | Reflexive | Combo-OK, Obvious | (custom) Kuin Heroism-Encouraging Presence, mutta Convictionille | core/197 |
| Flawlessly Impenetrable Disguise | Larceny | 7m | Until Sleep | Simple (6lt) | Combo-OK | Hyvä naamiointi | core/227 |
| Perfect Mirror | Larceny | - (3m, 1wp) | Permanent | Permanent | Combo-OK | Parantaa edellistä, sallii tiettynä esittäytymisen ja nostaa keston indefiniteen | core/228 |
| Flawless Pickpocketing Technique | Larceny | 3m | Instant | Supplemental | Combo-OK | Perfect pölli, vaikea huomata | core/228 |
| Stealing from Plain Sight Spirit | Larceny | 5m (+1wp) | [ess] actionia | Simple | Combo-OK | perfect pölli rangella, vaikea huomata hetkeen | core/228 |
| Reversal of Fortune | Larceny | 5m | Instant | Reflexive (s9) | Combo-OK, Counterattack, Mirror (Death Claims All) | Perfect counterpölli | Ink Monkeys |
| King of Thieves Spirit | Larceny | 5m, 1wp | Instant | Supplemental | Combo-OK, Obvious, Touch | Voi pölliä aktiivisessa käytössä olevia asioita, jopa attunoituja artifakteja | Lords[rev]/78 |
| Harmonious Academic Methodology | Lore | 10m, 2wp | Viikko | Simple (DA) | Obvious, Touch, Training | Koulutus | core/215 |
| Legendary Scholar Curriculum | Lore | - | Viikko | Permanent | Obvious | Parempi Koulutus | 215 |
| Terrestrial Edification Program | Lore | - | Viikko | Permanent | Obvious, Training | Paras Koulutus | Lords[rev]/70 |
| Chaos-Repelling Pattern | Lore | 8m | Tunti | Simple | Combo-OK, Obvious | Alue [ess] säteellä toimii Creationin lakien mukaan | core/216 |
| Wyld-Shaping Technique | Lore | 20m, 1wp | Instant | Simple (DA) | Combo-OK, Obvious, Shaping | Luo asioita wyldistä | 216 |
| Whirling Brush Method | Linguistics | 4m | Instant | Supplemental | Combo-OK | Kirjoittaa ess*10 nopeudella | core/232 |
| Flawless Brush Discipline | Linguistics | 8m | Instant | Simple | Combo-OK, Emotion | Kirjoita ihastuttavan hienosti | core/232 |
| Letter-Within-a-Letter Techinique | Linguistics | 6m | Instant | Simple | Combo-OK | Yllättävä piiloviesti | core/232 |
| Sagacious Reading of Intent | Linguistics | 3m | Instant | Reflexive (s2) | Combo-OK, Social | Näe sosialisoijan aikeista läpi | core/233 |
| Twisted Words Technique | Linguistics | 6m, 1wp | Instant | Supplemental | Combo-OK, Compulsion, Illusion | Epäluonnollisen kompulsoivaa kirjoitusta | core/234 |
| Guiding Words of Solar Wisdom | Linguistics | 15m, 1wp | Instant | Simple (DA) | Combo-OK, Training | Oppikirjoja! | Lords[rev]/81 |
| Phantom-Conjuring Performance | Performance | - | Variable | Permanent | Obvious | Taste the rainbow! | core/202 |
| Heart-Compelling Method | Performance | 6m | Scene | Supplemental | Combo-OK, Emotion, Social | Herättää tunteita | core/202 |
| Memory-Reweaving Discipline | Performance | 10mm, 1wp | Instant | Simple (5lt) | Combo-OK, Illusion, Social | Luo uskomuksia | core/202 |
| Hypnotic Tongue Technique | Presence | 10m, 1wp | Charisma päivää | Simple | Combo-OK, Social, Stackable, Touch | Kompulsoi käsky | core/203 |
| Irresistible Salesman Spirit | Presence | 3m | Instant | Supplemental | Combo-Basic | Tuplasuxit presencehöökiin | core/204 |
| You Can Be More | Presence | 5m, 1wp | Instant | Supplemental | Combo-OK, Emotion, Mirror (Broken Heart Triumph) | Luo tai korjaa yhteinen intimacy, tee mortista sankari | Abyssals/143 |
| Wise-Eyed Courtier Method | Socialize | 3m, 1wp | Instant | Simple (6lt) | Combo-OK, Illusion | Muokkaa yhteiskunnan uskomuksia | core/238 |
| Mastery of Small Manners | Socialize | 1m | Until next action | Reflexive (s1/2) | Combo-OK, Social | +1 App, -1 vastustavan yksikön magnitudia, ymmärrä läsnäolevien motivaatiot | core/240 |
| Heartfelt Honorific Opportunity | Socialize | 3m, 1wp | Instant | Supplemental | Combo-OK, Social, Mirror (Honey-Tongued Serpent Attack) | Sosiaalihyökkäyksestä unblockable ja undodgeable | Abyssals/181 |
| Craftsman Needs no Tools | Craft | 5 (+1wp) | Craft-interval | Supplemental | Combo-OK, Mirror (Frenzied Forge Within) | Craftaa nopeammin, ei tarvetta työkaluille | Revlid |
| # | |||||||
| # |
Combos
| Name | Cost | Charms |
Backgrounds
| Ally | Backing | Contacts | |||
| DB Vaimo | Nexus | Kavereita korkeissa paikoissa | |||
| Followers | Influence | Manse | |||
| Sankarillisia morttisorkkia | Vaikutusvaltainen Nexuksen skaalassa | Earth, Stone of Conviction (Fortress, Integrated Utility Artifacts [Manacles of Night ****, Chancel ****], Provider, Conveniences) | |||
| Artifact | Manse | Manse | |||
| Hearthstone Amulet | Fire, Memorial Iron (Atelier Manse, Conveniences, Maintenance 3) | Wood, Gemstone of Deep Drink (Temple Manse, Archive, Maintenance 1) | |||
| Resources | Artifact | ||||
| Kertynyttä varallisuutta | Cache Egg | ||||
Merits & Flaws
| Name | Description | Pts | Page |
| Ward | Teini-ikäinen half-caste tytär | ** | 75 |
| Vice | Seksi | *** | 72 |
| Derangement | Megalomania | *** | 69 |
| Greater Curse | Pienempi limit track | ** | 72 |