Ero sivun ”ToVN:Mörselangst” versioiden välillä
Kohteesta ExcaliburWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun| (26 välissä olevaa versiota samalta käyttäjältä ei näytetä) | |||
| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
| + | ''"We were left behind in Stalingrad to fight to the last or rather to die. I can't blame our officers and those lucky few who left when they could. Nor can I forgive them."''<br> | ||
| + | ''-Anonymous Mörselangst survivor'' | ||
| + | |||
8cm Granatwerfer34 joukkue<br> | 8cm Granatwerfer34 joukkue<br> | ||
| − | xp: | + | xp: <br> |
| + | 53 miestä, 3 mekaanikkoa, 8 varasta, 0 omatuntoa. 2 haavottui ja selvisi stalingradin - ensimmäisestä invalidi ja toinen jatkoi sotaa. 2 röyhkeästi ryösti itselleen tiketin ulos.<br> | ||
| + | |||
| + | In Memoriam - Victims of Stalingrad | ||
{|border="1" | {|border="1" | ||
| Rivi 10: | Rivi 16: | ||
!Notes | !Notes | ||
|- | |- | ||
| − | |colspan=5 align="center" | '''Komentoryhmä''' | + | |colspan=5 align="center" | '''Komentoryhmä''' '''''"Diamant"''''' |
| + | |- | ||
| + | |Raoul Gollwitzer || Joukkueen johtaja || Inspiring Leader, Survivor || Badly hurt || | ||
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Siegfried Müller || Tulenjohtoaliupseeri || Quick decisions, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Lorenz Goldreich || Tulenjohtoaliupseeri || Quick decisions, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Jacob Löw || Mittausaliupseeri || Accurate measurement, Quick deploy || Spinal damage || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Henny Haussegger || Mittausaliupseeri || Quick deploy, Accurate measurement || Heroic recovery || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Björn Brunner || Laskinaliupseeri || Quick calculator, Survivor || Smashed mouth || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Wolf Schwarzenegger || Laskinaliupseeri || Accurate calculations, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Benjamin Rothman || Ammusaliupseeri || Varas || Smashed nose || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Elmo Schmid || | Kuski || Sliding Stop || Smashed nose || |
|- | |- | ||
| − | |colspan=5 align="center" | '''Ensimmäinen kranaatinheitinryhmä''' | + | |colspan=5 align="center" | '''Ensimmäinen kranaatinheitinryhmä''' '''''"Smaragd"''''' |
|- | |- | ||
| − | | || Ryhmänjohtaja || || || | + | |Hartmut Kuchler || Ryhmänjohtaja || Inspiring Leader, Survivor || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | |Adolar Kamphaus || Ryhmänvarajohtaja || Varas || || | + | |Adolar Kamphaus || Ryhmänvarajohtaja || Varas, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | |Werner Kiesel || Suuntaaja || Weapon specialist: Mortar || || | + | |Werner Kiesel || Suuntaaja || Weapon specialist: Mortar, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || Apusuuntaaja || || || | + | |Viktor Germann || Apusuuntaaja || Mechanic, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || |Panostaja || || || | + | |Ingolf Saudek || | Panostaja || Quick load, Survivor || Leg wound || |
|- | |- | ||
| − | |Lutz Gerster || Ammusmies || Hoarder || || | + | |Lutz Gerster || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Badly Hurt || |
|- | |- | ||
| − | |Woldemar Scharwenka || Ammusmies || Hoarder || || | + | |Woldemar Scharwenka || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | |Isaak Hauser || Ammusmies || Hoarder || || | + | |Isaak Hauser || Ammusmies || Hoarder || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Sigmund Schmerling || Ammusmies || Hoarder || Head wound || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Tilmann Siegel || Ammusmies || Hoarder || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Julian Schrade || | Kuski || Sliding Stop || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | | | + | |colspan=5 align="center" | '''Toinen kranaatinheitinryhmä''' '''''"Saphir"''''' |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Heinz Schultze || Ryhmänjohtaja || Inspiring Leader, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Willi Wehausen || Ryhmänvarajohtaja || Varas, Survivor || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Jürgen Ochs || Suuntaaja || Weapon specialist: Mortar, Survivor || Impressive scars || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Erhard Romberg || Apusuuntaaja || Mechanic, Survivor || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Berthold Nowitzki || |Panostaja || Quick load, Survivor || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Phillipp Untermann || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Erich Kocher || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Patrik Grau || Ammusmies || Hoarder || Chest wound || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Berndt Schroth || Ammusmies || Hoarder || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Ralph Goldwasser || Ammusmies || Hoarder || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Victor Maurer || | Kuski || Sliding Stop || Shock || |
|- | |- | ||
| − | | | | + | |colspan=5 align="center" | '''Kolmas kranaatinheitinryhmä''' '''''"Topas"''''' |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Oskar Feistel || Ryhmänjohtaja || Inspiring Leader, Survivor || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Nikolaus Dünhaupt || Ryhmänvarajohtaja || Varas, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Hans Schneider || Suuntaaja || Weapon specialist: Mortar, Survivor || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Kuno Mayer || Panostaja || Quick load, Survivor || Hand injury || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Bernd Schwertfeger || Ammusmies || Hoarder || Head wound || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Kurt Masing || Ammusmies || Hoarder || Badly hurt || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Nils Roemheld || Ammusmies || Hoarder, Varas || Impressive scars || Tarkkuuspistooli: 3n; 50m |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Benjamin Klopp || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | |colspan=5 align="center" | '''Neljäs kranaatinheitinryhmä''' | + | |colspan=5 align="center" | '''Neljäs kranaatinheitinryhmä''' '''''"Beryll"''''' |
|- | |- | ||
| − | | || Ryhmänjohtaja || || || | + | |Ralf Grebel || Ryhmänjohtaja || Inspiring Leader, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Erhard Himmelfarb || Suuntaaja || Weapon specialist: Mortar, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Erhardt Specht || Apusuuntaaja || Mechanic, Survivor || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Silvester Schneider || Panostaja || Quick load || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Jörn Brickner || Ammusmies || Hoarder, Varas, Weapon specialist (PPSh-41) || Dead || PPSh-41: 5n; 100m |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Reinhold Ritschel || Ammusmies || Hoarder, Weapon specialist (PPSh-41) || Hand wound || PPSh-41: 5n; 100m |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Ansgar Strauss || Ammusmies || Hoarder || Dead || |
|- | |- | ||
| − | | | + | |Niclas Lasker || Ammusmies || Hoarder, Survivor || Survivor || |
|- | |- | ||
| − | | || Ammusmies || || || | + | |Aayden Sulzberger || Ammusmies || Hoarder || Dead || |
| + | |- | ||
| + | |} | ||
| + | |||
| + | In Memoriam | ||
| + | |||
| + | {|border="1" | ||
| + | |+ | ||
| + | !Name | ||
| + | !Position | ||
| + | !Skills | ||
| + | !Injuries | ||
| + | !Notes | ||
|- | |- | ||
| − | | || | + | |Felix König || Apusuuntaaja || Mechanic || Wounded in Stalingrad. Spinal Damage, War is over. Lucky enough to be wounded early in battle of Stalingrad and was evacuated early. || |
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Nykyinen versio 22. elokuuta 2017 kello 13.10
"We were left behind in Stalingrad to fight to the last or rather to die. I can't blame our officers and those lucky few who left when they could. Nor can I forgive them."
-Anonymous Mörselangst survivor
8cm Granatwerfer34 joukkue
xp:
53 miestä, 3 mekaanikkoa, 8 varasta, 0 omatuntoa. 2 haavottui ja selvisi stalingradin - ensimmäisestä invalidi ja toinen jatkoi sotaa. 2 röyhkeästi ryösti itselleen tiketin ulos.
In Memoriam - Victims of Stalingrad
| Name | Position | Skills | Injuries | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Komentoryhmä "Diamant" | ||||
| Raoul Gollwitzer | Joukkueen johtaja | Inspiring Leader, Survivor | Badly hurt | |
| Siegfried Müller | Tulenjohtoaliupseeri | Quick decisions, Survivor | Survivor | |
| Lorenz Goldreich | Tulenjohtoaliupseeri | Quick decisions, Survivor | Survivor | |
| Jacob Löw | Mittausaliupseeri | Accurate measurement, Quick deploy | Spinal damage | |
| Henny Haussegger | Mittausaliupseeri | Quick deploy, Accurate measurement | Heroic recovery | |
| Björn Brunner | Laskinaliupseeri | Quick calculator, Survivor | Smashed mouth | |
| Wolf Schwarzenegger | Laskinaliupseeri | Accurate calculations, Survivor | Survivor | |
| Benjamin Rothman | Ammusaliupseeri | Varas | Smashed nose | |
| Elmo Schmid | Kuski | Sliding Stop | Smashed nose | |
| Ensimmäinen kranaatinheitinryhmä "Smaragd" | ||||
| Hartmut Kuchler | Ryhmänjohtaja | Inspiring Leader, Survivor | Badly hurt | |
| Adolar Kamphaus | Ryhmänvarajohtaja | Varas, Survivor | Survivor | |
| Werner Kiesel | Suuntaaja | Weapon specialist: Mortar, Survivor | Survivor | |
| Viktor Germann | Apusuuntaaja | Mechanic, Survivor | Survivor | |
| Ingolf Saudek | Panostaja | Quick load, Survivor | Leg wound | |
| Lutz Gerster | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Badly Hurt | |
| Woldemar Scharwenka | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Survivor | |
| Isaak Hauser | Ammusmies | Hoarder | Dead | |
| Sigmund Schmerling | Ammusmies | Hoarder | Head wound | |
| Tilmann Siegel | Ammusmies | Hoarder | Badly hurt | |
| Julian Schrade | Kuski | Sliding Stop | Badly hurt | |
| Toinen kranaatinheitinryhmä "Saphir" | ||||
| Heinz Schultze | Ryhmänjohtaja | Inspiring Leader, Survivor | Survivor | |
| Willi Wehausen | Ryhmänvarajohtaja | Varas, Survivor | Dead | |
| Jürgen Ochs | Suuntaaja | Weapon specialist: Mortar, Survivor | Impressive scars | |
| Erhard Romberg | Apusuuntaaja | Mechanic, Survivor | Dead | |
| Berthold Nowitzki | Panostaja | Quick load, Survivor | Badly hurt | |
| Phillipp Untermann | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Survivor | |
| Erich Kocher | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Survivor | |
| Patrik Grau | Ammusmies | Hoarder | Chest wound | |
| Berndt Schroth | Ammusmies | Hoarder | Badly hurt | |
| Ralph Goldwasser | Ammusmies | Hoarder | Badly hurt | |
| Victor Maurer | Kuski | Sliding Stop | Shock | |
| Kolmas kranaatinheitinryhmä "Topas" | ||||
| Oskar Feistel | Ryhmänjohtaja | Inspiring Leader, Survivor | Badly hurt | |
| Nikolaus Dünhaupt | Ryhmänvarajohtaja | Varas, Survivor | Survivor | |
| Hans Schneider | Suuntaaja | Weapon specialist: Mortar, Survivor | Dead | |
| Kuno Mayer | Panostaja | Quick load, Survivor | Hand injury | |
| Bernd Schwertfeger | Ammusmies | Hoarder | Head wound | |
| Kurt Masing | Ammusmies | Hoarder | Badly hurt | |
| Nils Roemheld | Ammusmies | Hoarder, Varas | Impressive scars | Tarkkuuspistooli: 3n; 50m |
| Benjamin Klopp | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Survivor | |
| Neljäs kranaatinheitinryhmä "Beryll" | ||||
| Ralf Grebel | Ryhmänjohtaja | Inspiring Leader, Survivor | Survivor | |
| Erhard Himmelfarb | Suuntaaja | Weapon specialist: Mortar, Survivor | Survivor | |
| Erhardt Specht | Apusuuntaaja | Mechanic, Survivor | Dead | |
| Silvester Schneider | Panostaja | Quick load | Dead | |
| Jörn Brickner | Ammusmies | Hoarder, Varas, Weapon specialist (PPSh-41) | Dead | PPSh-41: 5n; 100m |
| Reinhold Ritschel | Ammusmies | Hoarder, Weapon specialist (PPSh-41) | Hand wound | PPSh-41: 5n; 100m |
| Ansgar Strauss | Ammusmies | Hoarder | Dead | |
| Niclas Lasker | Ammusmies | Hoarder, Survivor | Survivor | |
| Aayden Sulzberger | Ammusmies | Hoarder | Dead | |
In Memoriam
| Name | Position | Skills | Injuries | Notes |
|---|---|---|---|---|
| Felix König | Apusuuntaaja | Mechanic | Wounded in Stalingrad. Spinal Damage, War is over. Lucky enough to be wounded early in battle of Stalingrad and was evacuated early. |