Ero sivun ”EIA:Corps compositions” versioiden välillä
Kohteesta ExcaliburWiki
Siirry navigaatioonSiirry hakuun| Rivi 1: | Rivi 1: | ||
== New Corps Compositions == | == New Corps Compositions == | ||
| + | |||
| + | === France === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
|- | |- | ||
! | ! | ||
| − | !Royal France | + | !Royal France |
| − | !Republic France | + | !Republic France |
| − | !Napoleonic France | + | !Napoleonic France |
| − | !Endgame France | + | !Endgame France |
|- | |- | ||
! | ! | ||
| Rivi 22: | Rivi 24: | ||
|- | |- | ||
|I | |I | ||
| − | |15I | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
| − | |25I 3C | + | |25I 3C |
|30I 4C | |30I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
|25I 3C | |25I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
|25I 3C | |25I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
|25I 3C | |25I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |V | + | |V |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
|25I 3C | |25I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
| − | |20I 3C | + | |20I 3C |
|25I 3C | |25I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VII | + | |VII |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
|20I 3C | |20I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VIII | + | |VIII |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
|20I 3C | |20I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |IX | + | |IX |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 2C | + | |15I 2C |
|20I 3C | |20I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |X | + | |X |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
|15I 2C | |15I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |XI | + | |XI |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
|15I 2C | |15I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |XII | + | |XII |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
|15I 2C | |15I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C I |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |5C | + | |5C |
| − | |7C | + | |7C |
|9C | |9C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C II |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |5C | + | |5C |
| − | |7C | + | |7C |
|9C | |9C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C III |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |5C | + | |5C |
|7C | |7C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C IV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |5C | + | |5C |
|7C | |7C | ||
|- | |- | ||
| − | |Artillery | + | |Artillery |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |6A | + | |6A |
| − | |12A | + | |12A |
|20A | |20A | ||
| − | |- | + | |- |
| − | | | + | |Fleet I |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet III |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet IV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet V |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet VI |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Prussia === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
|- | |- | ||
! | ! | ||
| − | !Fredericks Prussia | + | !Fredericks Prussia |
| − | !Early Prussia | + | !Early Prussia |
| − | !Revised Prussia | + | !Revised Prussia |
!Emerging Prussia | !Emerging Prussia | ||
|- | |- | ||
| Rivi 175: | Rivi 179: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | |I | + | |I |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
| − | |18I 4C | + | |18I 4C |
|25I 4C | |25I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |V | + | |V |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |VII | + | |VII |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |VIII | + | |VIII |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |14I 3C | + | |14I 3C |
|18I 4C | |18I 4C | ||
|- | |- | ||
| − | |Guards | + | |Guards |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |5G 1C | + | |5G 1C |
| − | |7G 1C | + | |7G 1C |
|10G 3C (+2 shift) | |10G 3C (+2 shift) | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Great Britain === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
|- | |- | ||
! | ! | ||
| − | !Passive Britain | + | !Passive Britain |
| − | !Pitts Britain | + | !Pitts Britain |
| − | !Modern Britain | + | !Modern Britain |
!Wellingtons Britain | !Wellingtons Britain | ||
|- | |- | ||
| Rivi 257: | Rivi 263: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | |I | + | |I |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |1G 11I | + | |1G 11I |
| − | |2G 12I | + | |2G 12I |
|4G 14I 1C (+1 shift) | |4G 14I 1C (+1 shift) | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |14I | + | |14I |
|15I 1C | |15I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |14I | + | |14I |
|15I 1C | |15I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|14I | |14I | ||
|- | |- | ||
| − | |V | + | |V |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|14I | |14I | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|14I | |14I | ||
|- | |- | ||
| − | |C | + | |C |
| − | |4C | + | |4C |
| − | |6C | + | |6C |
| − | |8C | + | |8C |
|12C | |12C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet III |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet IV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet V |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet VI |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet VII |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet VIII |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet IX |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet X |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Turkey === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
|- | |- | ||
! | ! | ||
| − | !Feodal Turkey | + | !Feodal Turkey |
| − | !Sick man of Europe | + | !Sick man of Europe |
| − | !Revolting Turkey | + | !Revolting Turkey |
| − | !Modern Turkey | + | !Modern Turkey |
|- | |- | ||
! | ! | ||
| Rivi 375: | Rivi 383: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Janissar I |
| − | |12I | + | |12I |
| − | |15I | + | |15I |
| − | |15I | + | |15I |
|15I | |15I | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Janissar II |
| − | |12I | + | |12I |
| − | |15I | + | |15I |
| − | |15I | + | |15I |
|15I | |15I | ||
|- | |- | ||
| − | |Nizami Zedid | + | |Nizami Zedid |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |12I 2C | + | |12I 2C |
|20I 5C | |20I 5C | ||
|- | |- | ||
| − | |Imperial cavalry | + | |Imperial cavalry |
| − | |6C | + | |6C |
| − | |7C | + | |7C |
| − | |8C | + | |8C |
|16C | |16C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet III |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| − | + | ||
| + | Feodal corps do not change. | ||
| + | |||
| + | === Russia === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
! | ! | ||
| − | !Katherine's Russia | + | !Katherine's Russia |
| − | !Expanding Russia | + | !Expanding Russia |
| − | !Russia | + | !Russia |
!Modern Russia | !Modern Russia | ||
|- | |- | ||
| Rivi 433: | Rivi 444: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | |I | + | |I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 1C | + | |14I 1C |
| − | |18I 2C | + | |18I 2C |
|20I 3C | |20I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 1C | + | |14I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 1C | + | |14I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |V(Guards) | + | |V (Guards) |
| − | |5G 1C(+1 shift) | + | |5G 1C (+1 shift) |
| − | |7I 1C(+1 shift) | + | |7I 1C (+1 shift) |
| − | |10G 2C(+2 shift) | + | |10G 2C (+2 shift) |
|20G 3C | |20G 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |VII | + | |VII |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |VIII | + | |VIII |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |IX | + | |IX |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |X | + | |X |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |XI | + | |XI |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |XII | + | |XII |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |XIII | + | |XIII |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |XIV | + | |XIV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |XV | + | |XV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
|- | |- | ||
| − | |Artillery | + | |Artillery |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |6A | + | |6A |
| − | |10A | + | |10A |
|12A | |12A | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C I |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
| − | |5C | + | |5C |
|7C | |7C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C II |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
| − | |5C | + | |5C |
|7C | |7C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C III |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
|5C | |5C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C IV |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
|5C | |5C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C V |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |3C | + | |3C |
|4C | |4C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet III |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet IV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Austria === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
|- | |- | ||
! | ! | ||
| − | !Habsburg Austria | + | !Habsburg Austria |
| − | !Evolving Austria | + | !Evolving Austria |
| − | !Austria | + | !Austria |
!Modern Austria | !Modern Austria | ||
|- | |- | ||
| Rivi 599: | Rivi 612: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | |I | + | |I |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |V | + | |V |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |VII | + | |VII |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |VIII | + | |VIII |
| − | |10I | + | |10I |
|12I 1C | |12I 1C | ||
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |IX | + | |IX |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
|18I 2C | |18I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |G I |
| − | |4G 1C | + | |4G 1C |
| − | |5G 1C | + | |5G 1C |
| − | |5G 2C | + | |5G 2C |
|7G 3C | |7G 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |G II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |5G 1C | + | |5G 1C |
| − | |5G 2C | + | |5G 2C |
|7G 3C | |7G 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C I |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
| − | |4C | + | |4C |
|5C | |5C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C II |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
|5C | |5C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Light Infantry |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |4I 2C | + | |4I 2C |
|7I 3C | |7I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Insurrection I |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
|15M 3C | |15M 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Insurrection II |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
| − | |15M 3C | + | |15M 3C |
|15M 3C | |15M 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Spain === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
! | ! | ||
| − | !Old Spain | + | !Old Spain |
| − | !Bourbon Spain | + | !Bourbon Spain |
| − | !Spain | + | !Spain |
!Modern Spain | !Modern Spain | ||
|- | |- | ||
| Rivi 722: | Rivi 737: | ||
!PHASE IV | !PHASE IV | ||
|- | |- | ||
| − | |I | + | |I |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |1G 11I 1C | + | |1G 11I 1C |
| − | |2G 12I 2C | + | |2G 12I 2C |
|2G 15I 3C | |2G 15I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |II | + | |II |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |III | + | |III |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |IV | + | |IV |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |V | + | |V |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VI | + | |VI |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VII | + | |VII |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |VIII | + | |VIII |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |14I 2C | + | |14I 2C |
|17I 3C | |17I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |C I |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |3C | + | |3C |
| − | |4C | + | |4C |
|6C | |6C | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet I |
| − | | | + | |10S |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet II |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |20S | + | |20S |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet III |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |30S | + | |30S |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet IV |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
| − | | | + | |Fleet V |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
| − | |N/A | + | |N/A |
|30S | |30S | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
| + | |||
| + | === Minor countries === | ||
{| border = "1" | {| border = "1" | ||
! | ! | ||
| − | !Early minors | + | !Early minors |
| − | !Allied minors | + | !Allied minors |
| − | !Minors | + | !Minors |
!Modern Minors | !Modern Minors | ||
|- | |- | ||
| Rivi 822: | Rivi 839: | ||
|- | |- | ||
|Algeria | |Algeria | ||
| − | |3I 3C | + | |3I 3C |
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
|5I 12C | |5I 12C | ||
|- | |- | ||
| − | |Cyrenaica | + | |Cyrenaica |
| − | |3I 3C | + | |3I 3C |
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
|5I 12C | |5I 12C | ||
|- | |- | ||
|Egypt I | |Egypt I | ||
| − | |10I 2C | + | |10I 2C |
| − | |12I 3C | + | |12I 3C |
| − | |16I 4C | + | |16I 4C |
|20I 5C | |20I 5C | ||
|- | |- | ||
|Egypt II | |Egypt II | ||
| − | |10I 2C | + | |10I 2C |
| − | |12I 3C | + | |12I 3C |
| − | |16I 4C | + | |16I 4C |
|20I 5C | |20I 5C | ||
|- | |- | ||
|Morocco | |Morocco | ||
| − | |3I 3C | + | |3I 3C |
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
|5I 12C | |5I 12C | ||
|- | |- | ||
|Syria | |Syria | ||
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
| − | |5I 12C | + | |5I 12C |
|10I 15C | |10I 15C | ||
|- | |- | ||
|Tripolitania | |Tripolitania | ||
| − | |3I 3C | + | |3I 3C |
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
|5I 12C | |5I 12C | ||
|- | |- | ||
|Tunisia | |Tunisia | ||
| − | |3I 3C | + | |3I 3C |
| − | |4I 4C | + | |4I 4C |
| − | |5I 5C | + | |5I 5C |
|5I 12C | |5I 12C | ||
|- | |- | ||
|Lombardy | |Lombardy | ||
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I 1C | + | |10I 1C |
| − | |13I 2C | + | |13I 2C |
|16I 3C | |16I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Naples I | + | |Naples I |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|10I 3C | |10I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Naples II | + | |Naples II |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|10I 3C | |10I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Piedmont I | + | |Piedmont I |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |8I 1C | + | |8I 1C |
|10I 2C | |10I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Piedmont II | + | |Piedmont II |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |8I 1C | + | |8I 1C |
|10I 2C | |10I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Venetia | + | |Venetia |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |8I 1C | + | |8I 1C |
|10I 2C | |10I 2C | ||
|- | |- | ||
|Baden | |Baden | ||
| − | |6I | + | |6I |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |8I 1C | + | |8I 1C |
|10I 2C | |10I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Bavaria | + | |Bavaria |
| − | |10I | + | |10I |
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |13I 2C | + | |13I 2C |
|14I 3C | |14I 3C | ||
|- | |- | ||
|Hanover | |Hanover | ||
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I 1C | + | |10I 1C |
| − | |12I 2C | + | |12I 2C |
|14I 3C | |14I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Hesse | + | |Hesse |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|14I 3C | |14I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Saxony | + | |Saxony |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|14I 3C | |14I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Wurttenburg | + | |Wurttenburg |
| − | |4I | + | |4I |
| − | |5I 1C | + | |5I 1C |
| − | |6I 2C | + | |6I 2C |
|8I 2C | |8I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Denmark | + | |Denmark |
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I 1C | + | |10I 1C |
| − | |12I 2C | + | |12I 2C |
|15I 2C | |15I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Sweden I | + | |Sweden I |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|10I 3C | |10I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Sweden II | + | |Sweden II |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|10I 3C | |10I 3C | ||
|- | |- | ||
| − | |Sweden III | + | |Sweden III |
| − | |6I | + | |6I |
| − | |7I 1C | + | |7I 1C |
| − | |8I 2C | + | |8I 2C |
|10I 3C | |10I 3C | ||
|- | |- | ||
|Holland | |Holland | ||
| − | |8I | + | |8I |
| − | |10I 1C | + | |10I 1C |
| − | |12I 2C | + | |12I 2C |
|15I 2C | |15I 2C | ||
|- | |- | ||
| − | |Poland (all I) | + | |Poland (all I) |
| − | |12I | + | |12I |
| − | |15I 1C | + | |15I 1C |
| − | |16I 2C | + | |16I 2C |
|20I 5C | |20I 5C | ||
|- | |- | ||
| − | |Poland (all C) | + | |Poland (all C) |
| − | |6C | + | |6C |
| − | |7C | + | |7C |
| − | |8C | + | |8C |
| − | |12C | + | |12C |
|- | |- | ||
| − | |Portugal | + | |Portugal |
|10I | |10I | ||
| − | |12I 1C | + | |12I 1C |
| − | |16I 2C | + | |16I 2C |
|20I 3C | |20I 3C | ||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
Versio 1. heinäkuuta 2012 kello 15.56
Sisällysluettelo
New Corps Compositions
France
| Royal France | Republic France | Napoleonic France | Endgame France | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| Guards | 5G | 5G 2C | 20G 3C | 25G 4C |
| I | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C | 30I 4C |
| II | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C |
| III | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C |
| IV | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C |
| V | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C |
| VI | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C | 25I 3C |
| VII | 10I | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C |
| VIII | 10I | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C |
| IX | 10I | 12I 1C | 15I 2C | 20I 3C |
| X | N/A | 10I | 12I 1C | 15I 2C |
| XI | N/A | 10I | 12I 1C | 15I 2C |
| XII | N/A | N/A | 12I 1C | 15I 2C |
| C I | 3C | 5C | 7C | 9C |
| C II | 3C | 5C | 7C | 9C |
| C III | N/A | 3C | 5C | 7C |
| C IV | N/A | 3C | 5C | 7C |
| Artillery | N/A | 6A | 12A | 20A |
| Fleet I | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet III | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet IV | N/A | N/A | 30S | 30S |
| Fleet V | N/A | N/A | N/A | 30S |
| Fleet VI | N/A | N/A | N/A | 30S |
Prussia
| Fredericks Prussia | Early Prussia | Revised Prussia | Emerging Prussia | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| I | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C | 25I 4C |
| II | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| III | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| IV | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| V | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| VI | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| VII | 12I 1C | 14I 2C | 14I 3C | 18I 4C |
| VIII | N/A | N/A | 14I 3C | 18I 4C |
| Guards | N/A | 5G 1C | 7G 1C | 10G 3C (+2 shift) |
| Fleet I | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | N/A | N/A | N/A | 30S |
Great Britain
| Passive Britain | Pitts Britain | Modern Britain | Wellingtons Britain | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| I | 10I | 1G 11I | 2G 12I | 4G 14I 1C (+1 shift) |
| II | 8I | 10I | 14I | 15I 1C |
| III | 8I | 10I | 14I | 15I 1C |
| IV | 6I | 8I | 10I | 14I |
| V | 6I | 8I | 10I | 14I |
| VI | N/A | 8I | 10I | 14I |
| C | 4C | 6C | 8C | 12C |
| Fleet I | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet III | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet IV | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet V | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet VI | N/A | N/A | 30S | 30S |
| Fleet VII | N/A | N/A | 30S | 30S |
| Fleet VIII | N/A | N/A | N/A | 30S |
| Fleet IX | N/A | N/A | N/A | 30S |
| Fleet X | N/A | N/A | N/A | 30S |
Turkey
| Feodal Turkey | Sick man of Europe | Revolting Turkey | Modern Turkey | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| Janissar I | 12I | 15I | 15I | 15I |
| Janissar II | 12I | 15I | 15I | 15I |
| Nizami Zedid | N/A | N/A | 12I 2C | 20I 5C |
| Imperial cavalry | 6C | 7C | 8C | 16C |
| Fleet I | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet III | N/A | N/A | N/A | 30S |
Feodal corps do not change.
Russia
| Katherine's Russia | Expanding Russia | Russia | Modern Russia | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| I | 12I 1C | 14I 1C | 18I 2C | 20I 3C |
| II | 10I | 12I 1C | 14I 1C | 18I 2C |
| III | 10I | 12I 1C | 14I 1C | 18I 2C |
| IV | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| V (Guards) | 5G 1C (+1 shift) | 7I 1C (+1 shift) | 10G 2C (+2 shift) | 20G 3C |
| VI | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| VII | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| VIII | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| IX | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| X | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| XI | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| XII | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| XIII | 6I | 8I | 10I | 12I 1C |
| XIV | N/A | 8I | 10I | 12I 1C |
| XV | N/A | N/A | 10I | 12I 1C |
| Artillery | N/A | 6A | 10A | 12A |
| C I | 3C | 4C | 5C | 7C |
| C II | 3C | 4C | 5C | 7C |
| C III | 3C | 3C | 4C | 5C |
| C IV | 3C | 3C | 4C | 5C |
| C V | N/A | N/A | 3C | 4C |
| Fleet I | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet III | N/A | N/A | 30S | 30S |
| Fleet IV | N/A | N/A | N/A | 30S |
Austria
| Habsburg Austria | Evolving Austria | Austria | Modern Austria | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| I | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| II | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| III | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| IV | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| V | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| VI | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| VII | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| VIII | 10I | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| IX | N/A | 12I 1C | 15I 1C | 18I 2C |
| G I | 4G 1C | 5G 1C | 5G 2C | 7G 3C |
| G II | N/A | 5G 1C | 5G 2C | 7G 3C |
| C I | 3C | 4C | 4C | 5C |
| C II | 3C | 3C | 4C | 5C |
| Light Infantry | N/A | N/A | 4I 2C | 7I 3C |
| Insurrection I | 15M 3C | 15M 3C | 15M 3C | 15M 3C |
| Insurrection II | 15M 3C | 15M 3C | 15M 3C | 15M 3C |
| Fleet I | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | N/A | N/A | N/A | 30S |
Spain
| Old Spain | Bourbon Spain | Spain | Modern Spain | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| I | 10I | 1G 11I 1C | 2G 12I 2C | 2G 15I 3C |
| II | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| III | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| IV | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| V | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| VI | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| VII | 10I | 12I 1C | 14I 2C | 17I 3C |
| VIII | N/A | N/A | 14I 2C | 17I 3C |
| C I | N/A | 3C | 4C | 6C |
| Fleet I | 10S | 20S | 30S | 30S |
| Fleet II | N/A | 20S | 30S | 30S |
| Fleet III | N/A | N/A | 30S | 30S |
| Fleet IV | N/A | N/A | N/A | 30S |
| Fleet V | N/A | N/A | N/A | 30S |
Minor countries
| Early minors | Allied minors | Minors | Modern Minors | |
|---|---|---|---|---|
| PHASE I | PHASE II | PHASE III | PHASE IV | |
| Algeria | 3I 3C | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C |
| Cyrenaica | 3I 3C | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C |
| Egypt I | 10I 2C | 12I 3C | 16I 4C | 20I 5C |
| Egypt II | 10I 2C | 12I 3C | 16I 4C | 20I 5C |
| Morocco | 3I 3C | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C |
| Syria | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C | 10I 15C |
| Tripolitania | 3I 3C | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C |
| Tunisia | 3I 3C | 4I 4C | 5I 5C | 5I 12C |
| Lombardy | 8I | 10I 1C | 13I 2C | 16I 3C |
| Naples I | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 10I 3C |
| Naples II | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 10I 3C |
| Piedmont I | 6I | 8I | 8I 1C | 10I 2C |
| Piedmont II | 6I | 8I | 8I 1C | 10I 2C |
| Venetia | 6I | 8I | 8I 1C | 10I 2C |
| Baden | 6I | 8I | 8I 1C | 10I 2C |
| Bavaria | 10I | 12I 1C | 13I 2C | 14I 3C |
| Hanover | 8I | 10I 1C | 12I 2C | 14I 3C |
| Hesse | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 14I 3C |
| Saxony | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 14I 3C |
| Wurttenburg | 4I | 5I 1C | 6I 2C | 8I 2C |
| Denmark | 8I | 10I 1C | 12I 2C | 15I 2C |
| Sweden I | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 10I 3C |
| Sweden II | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 10I 3C |
| Sweden III | 6I | 7I 1C | 8I 2C | 10I 3C |
| Holland | 8I | 10I 1C | 12I 2C | 15I 2C |
| Poland (all I) | 12I | 15I 1C | 16I 2C | 20I 5C |
| Poland (all C) | 6C | 7C | 8C | 12C |
| Portugal | 10I | 12I 1C | 16I 2C | 20I 3C |